Doba sa mení veľmi rýchlo a každý z nás musí kráčať s ňou. Rešpektovať pokrok. Kto sa mu bráni, odmieta ho, zaostáva. Je potrebné sa prispôsobiť. Čím viac ľudí podľahne pokroku, tým skôr nás to donúti prispôsobiť sa. Mobilný telefón a internet sa stali fenoménom dnešnej doby a úspechu. Veci vybavíme rýchlo a efektívne. Ak sme dlhšiu dobu nedostupní, offline, zabudne sa na nás a budeme nahraden9 niekým iným. Jednoduché…

Ľudia sú využívaní ako veci. Tajomstvom úspechu je byť vždy „po ruke“. Prestávame spolu komunikovať zoči-voči, oveľa jednoduchšie je napísať to cez email, chat alebo sms. Dodáva to ľuďom odvahu, sebaistotu. Prestávame sa stretávať, namiesto toho vysedávame čoraz viac za počítačom. Najviac je internetom ovládaná mladá generácia. Mnohých tento svet úplne pohltí a celkom sa vyčlenia zo skutočného života, izolujú sa od reálnych ľudí, od osobného styku s nimi a prepadnú internetovej závislosti. Ľudia si sami musia regulovať čas ale aj svoje reakcie na internete. Informácie, súkromné fotky alebo videá, všetko môže byť zneužité.

Sociálne siete sa stali populárnymi zo dňa na deň.  Nazeranie ľuďom do súkromia, zverejňovanie často intímnych záležitostí a pocit, že o druhom viem úplne všetko. Máme mnoho facebookových priateľov, ktorých sme možno nikdy ani nestretli, ktorí sa nám pri stretnutí ani nepozdravia. Je to len ilúzia, ktorá so skutočným priateľstvom nemá nič spoločné.  Ak niekoho spoznáme osobne, ako druhý krok nasleduje to, že si ho vyhľadáme cez facebook alebo inú sociálnu sieť a pridáme za priateľa.

Opačná strana pohľadu na internet, možno tak trochu paranoidná, ale veľmi reálna je tá, že ľudia sa stávajú pomocou internetu oveľa viac kontrolovaní. Samozrejme, nemôžeme všetky informácie, ktoré na internete nájdeme, považovať za pravdivé. Internet totiž tvoria ľudia pre ľudí. Je potrebné si uvedomiť, že informácie zverejnené na internete nie sú vždy podložené vedecky, overené, a preto ich treba brať s rezervou. Tak, ako je dnes už samozrejmosťou mobilný telefón, tak sa stáva samozrejmosťou až nutnosťou email a profil na rôznych sociálnych sieťach. Firmy, ktoré majú vlastnú web stránku a e-shop sú úspešnejšie, ziskovejšie. Je oveľa jednoduchšie sadnúť si za počítač, vyhľadať si informácie, ktoré potrebujem a nefyzicky nakúpiť. Šetrí to čas, peniaze a my máme skvelý pocit z toho, ako rýchlo a efektívne sme celú vec vybavili. Nie všetky firmy sú však k svojim internetovým zákazníkom korektné. Na to si treba dávať pozor.

Každý svet potrebuje pravidlá, svet bez pravidiel by si neželal nikto z nás.

Share →