Je leto, ideálny čas ísť niekde na dovolenku. Máte aspoň približnú predstavu, kde by ste chceli ísť? Či pôjdete na dovolenku alebo ostanete nakoniec doma, tak ani počas leta nesmiete zabúdať na ochranu vášho zdravia. Inak viac času strávite v nemocnici než užívaním si krásnych slnečných dní.

Starajte sa o pokožku

Ak sa idete opaľovať, treba mať vždy po ruke kvalitný opaľovací krém s UV filtrom. Záleží na type pleti, aký opaľovací krém budete používať. Pre ľudí s bledšou pleťou sa hodí viac opaľovací krém s vyšším faktorom ochrany proti UV žiareniu, naopak tým s hnedšou pokožkou bude stačiť opaľovací krém s nižším faktorom ochrany proti UV žiareniu. Navyše majú tú výhodu, že sa môžu dlhšie vyhrievať na slniečku. Dávajte si pozor, koľko času trávite vonku na slnku. Telu škodí nadmerné opaľovanie sa. Neodporúča sa zdržiavať vonku na priamom slnku medzi 11. – 15. hodinou, vtedy svieti slnko najintenzívnejšie. Ak vám záleží na vašom zdraví, mali by ste sa riadiť heslom: “Menej je niekedy viac”, čiže nezdržiavať sa na slnku viac, než je treba. Ak ste sa už spálili, oplatí sa mať pri sebe dobrý krém po opaľovaní. Počas leta nezabúdajte i na starostlivosť o pleť, kedy býva viac vysušená. Druhý dych jej dodajú hydratačné krémy, ale voľte také, čo sú menej mastnejšie ako tie, ktoré používate v zime.

Riziká hroziace pri pobyte na slnku

• rakovina kože – vzniká pri nadmernom opaľovaní sa

• alergia na slnko – tá sa prejavuje červenými fľakmi, nepríjemne svrbiacimi pupienkami. Vzniká vtedy, ak to preženiete s opaľovaním sa a nepoužívate prostriedky na ochranu pleti.

• úpal – v horúcich letných dňoch je ochranou pred ním dostatok tekutín, obmedzenie fyzickej námahy hlavne v popoludňajších hodinách a vylúčenie či obmedzenie pobytu na slnku v najväčšej horúčave

Vedeli ste, že…

…pokožke škodí viac opaľovanie sa v soláriu než normálne slnko? UV žiarenie v soláriu môže byť až päťkrát silnejšie ako slnečné žiarenie.

Pite dostatok tekutín

Počas dňa vypite 2 – 3 litre vody (nesladenej). Dostatočné pitie tekutín pomáha pri udržaní si štíhlej línie. Inak si koledujete o také zdravotné problémy ako je dehydratácia, ukladanie tukových buniek, poruchy trávenia, suchá pokožka, zvýšená tvorba vrások.

Masáže

Doprajte telu občas nejaký relax, napríklad v podobe masáži, padne mu to dobre. Masáž zbavuje
stresu, úzkosti, býva prospešná pri liečbe mnohých ochorení – napríklad pri reume, artritíde, ochoreniach obehového systému. Pri masážach sa používajú masážne oleje zväčšujúce relaxačný účinok masáže, pomáhajú pri lepšej úľave od bolesti, vyživujú pokožku.

Vedeli ste, že…

…masáže nie sú vhodné v takých prípadoch ako je napríklad tehotenstvo, menštruácia, vysoký krvný tlak?

Share →