Peniaze, šeky, nákupy. Banky, poisťovne, úrady. Sedíme v kanceláriách, stretávame sa s klientmi, stojíme vo fabrikách. Od pondelka do piatku, niektorí aj cez víkend sa zobúdzame na zvuk budíka. Ani si nestihneme v pokoji vychutnať raňajky a sadáme do auta alebo MHD a ideme si plniť povinnosti. Študentské, profesionálne alebo rodičovské. Organizmus nemalej časti z nás trpí prepracovanosťou, možno až chronickou únavou. Preto pozeráme do kalendára a radi hľadáme Veľkú Noc, niekoľko voľných týždňov v lete, Vianoce. Je to čas voľných dní, čas pokoja, čas na dovolenku.

Každý z nás sa teší na dovolenku. Túžime po lyžovačke na horách, vylihovaní na pláži alebo cestovaní spojenom so spoznávaním kultúrno-historických pamiatok. Za zážitky takýchto čarovných dní platíme nemalé peniaze. Prečo nie? Účelom je relaxácia, vitalita, načerpanie nových síl a takisto duševný odpočinok. Naše telo si to zaslúži.

Toľkokrát spomínané wellness služby sa stávajú neodmysliteľnou súčasťou dovolenky. V ponukách cestovných kancelárií vidíme počet bazénov, saunu, vírivku a podobne. V mestách, letoviskách, v horských hoteloch nájdeme dámy a pánov v bielom oblečení starajúcich sa nám o pleť. Prstíky im utekajú pokožkou s dokonalou precíznosťou. Úžasný zážitok a ako bonus je odchod s rozžiarenou tvárou a sviežim pocitom. Masážne oleje s rôznymi esenciami rezonujú v nose ešte pred nanesením na kožu. A kedy je lepšie podstúpiť tieto procedúry ako na dovolenke. S uvoľnenou mysľou a pocitmi sladkého oddychu.

Ja osobne som nadšený, že kozmetické salóny, masérske služby a celý wellness zažíva opäť veľký boom. Predsudky, že je to len pre ženy a chlap má byť zarastený, s drsnou pokožkou a podobne, strácajú čoraz viac na váhe. Už v starovekom Ríme a Grécku sa používali kúpele a vykonávali masáže ako relaxačné terapie. V Indii a v Číne poznajú po stáročia blahodarný vplyv olejov a mastí ako liečivo zbavujúce bolestí. Našťastie aj moderný Západ si uvedomil potrebu dbať o seba.

Nebol som jediný udivený ako ľudia umývajú svoje drahé autá, renovujú byty, upratujú odpadky na sídliskách. To všetko je ocenenia hodné. Ale prečo pri rade na „údržbu“ svojho tela a krásy majú výhovorky. Zlaté ruky kozmetičky a jej starostlivosť o pleť, na chrbte sa roztierajúci olej pod záštitou skúseného maséra sú výhodnou investíciou do zdravia. Udržujú nás mladších a výkonnejších. Milujeme dovolenky. Zmenu prostredia. Relax pri mori alebo dýchanie sviežeho alpského vzduchu. Čas a peniaze nám nedovoľujú dopriať si tieto radosti nepretržite.

Vďaka predajniam, internetovým katalógom a poradcom je dnes relaxačný sortiment dostupný všade. Každý deň si môžme spraviť takú malú dovolenku. Výber medzi návštevou salónu alebo relaxom doma je len na nás. Sviečky, voňavé oleje, príjemná hudba v prítmí domova môže posilniť partnerské puto. Zdraviu prospešné a intimitu povzbudzujúce. Dve muchy zastrelené jednou ranou. Nie je nad čím váhať.

Share →