Je materská naozaj dovolenka?

Myslím, že čoraz viac žien je nahnevaných na pomenovanie obdobia prvých troch rokov svojho dieťaťa “dovolenkou”. Každá z nás si asi hovorí, že toto spojenie vymyslel chlap. Poďme si teda priblížiť rozdiel medzi dovolenkou ako takou a materskou.

Predpokladám, že slovo dovolenka asociuje v mysli bežného človeka pojmy ako oddych, odreagovanie sa, uvoľnenie organizmu, pokoj, „vypnutie“ od stereotypov a podobne. Matka na materskej “dovolenke”, ktorá sa poctivo stará o svoje dieťa zrejme tieto pojmy nepoužije, keď má opísať svoje pocity. Minca má vždy dve strany. Počatie dieťaťa a možnosť tráviť s ním každú chvíľu v období jeho prvých troch rokov je bezpochyby tým najkrajším pocitom pre matku. Na druhej strane sa však treba zamyslieť nad tým, čo všetko je s tým spojené. Strach, úzkosť z choroby či straty milovaného dieťatka, neustále kontrolovanie jeho aktivít, uspokojovanie jeho základných biologických či sociálnych potrieb, tomu sa hovorí “dovolenka”. Budíčky niekoľkokrát v noci, kŕmenie, ranné vstávanie, hlučnosť „pracovného prostredia“, nadčasy, práca počas dovolenky, sviatkov, žiadny nárok na skutočný oddych, toto všetko nazývame “dovolenkou”?

Pri premýšľaní nad touto témou ma napadá príbeh, v ktorom prišiel domov chlap a našiel domácnosť v dezolátnom stave. Všade piesok, rozhádzané veci, vysypaný smetný kôš. Na schodoch bielizeň, roztrhaný toaletný papier, rozhádzané hračky. Našiel ženu ležiacu v posteli a pokojne čítajúcu obľúbenú knihu, ktorá mu na otázku, čo sa vlastne stalo, odpovedala: „Každý deň sa ma pýtaš, čo robím celý deň. Dnes som to nerobila.“

Myslím, že by bolo na mieste sa zamyslieť nad tým, že žena na materskej je manažérkou, ekonómkou, vychovávateľkou, upratovačkou, kuchárkou, policajtkou a neviem čím všetkým, no predovšetkým je osobou, ktorá neskutočne a bezhranične miluje svoje deti. Slovo „dovolenka“ by sa malo dávať v tomto spojení prinajmenšom do úvodzoviek.

Share →