Blíži sa 23. výročie Nežnej revolúcie. Hurááá! Porazili sme totalitu! Vyštrngali sme si na námestiach lepší život, konečne sme slobodní! Už môžme rozprávať čo chceme, cestovať kde chceme, konečne bude mať každý právo na vzdelanie o akom sníval, prácu a plácu akú si zaslúži. Zbavili sme sa Čechov a neskôr aj tých, čo nás zbavili Čechov. Môžme slobodne voliť. Môžme sa domáhať ľudských práv a čakať na spravodlivé rozsudky. Je nám konečne fajn a bude stále lepšie a lepšie. To sľubovali porevoluční politici, ktorí sa obetavo podujali zveľadiť tento štát. Sľubovali, že o desať, nanajvýš dvadsať rokov dobehneme západ a potom … ?

Realita…

…po 23-och rokoch sa zobúdzame vo svete zločinov, zapĺňajúcich stránky médií, pornografie, ku ktorej majú prístup aj malé deti. Najsledovanejší televízny čas ovládli filmy propagujúce násilie a reality šou, v ktorej je propagovaná najtupšia spodina. Na lavičkách v parkoch zaľúbencov vymenili bezdomovci. Kaviarne navštevujú gembleri, zákutia narkomani. Namiesto správ o odchyte ožranov do záchytiek sa dozvedáme o rastúcom domácom násilí, okrádaní starých ľudí, či sexuálnych deliktoch. Streľba, vykrádanie bánk a bankomatov je na dennom poriadku. V marketoch nám predávajú skazené potraviny, na ulici pašované cigarety a v kioskoch otrávený alkohol. Kradne sa všade a všetko. Na ulici, v obchodoch, bytoch, kostoloch, či školách. Okrádajú nás banky, internet, či obchodníci s liečivami. No najväčší mafiáni a zlodeji sú politici, nimi dosadení funkcionári a vyvolení štátni úradníci obklopení kauzami a Gorilami.

No vráťme sa k tej oslave

Komu sa to vlastne žije po revolúcii lepšie?

Kto by mal preskakovať vatry, plesať za jasu ohňostrojov, či spievať ódy na radosť?

Vysokoškoláci? Iniciátori Nežnej revolúcie, ktorým niekoľkonásobne vzrástli náklady na vzdelanie?

14% nezamestnaných žijúcich pod hranicou chudoby?

Dôchodcovia  prežívajúci na pokraji biedy?

Či 50% pracujúcich  s minimálnou alebo ďaleko podpriemernou mzdou?

Ak nepočítame deti od batoliat do 18 rokov a hŕstku poctivých podnikateľov, ktorí na oslavu ani nepomyslia, tak s rezervou nám ostalo možno 15 – 20% šťastlivcov nachádzajúcich sa v “realite” . Teda grázlov, zlodejov, mafiánov, privatizérov a samozrejme politikov, vrátane ich prisluhovačov.

A čo to vlastne chcú oslavovať? Ani vy si neviete spomenúť…?

Share →