Zabezpečiť si niečo neobvyklé na trhu v meste, v ktorom žijem, je niekedy nemožné. Moja priateľka riešila podobný rébus s nejodidovanou morskou soľou niekoľko dní v niekoľkých predajniach. A bez úspechu. Nakoľko má ako žena riadne množstvo povinností, požiadala ma o pomoc. Nechcela mi povedať na aký účel túto špeciálnu „nedostupnú surovinu“ potrebuje, ale jej žiarivé oči pri plnení želania ma motivovali na púť po obchodoch. A tušil som, že mám dočinenia s jej kuchárskymi schopnosťami a gurmánskou prípravou jedla.

Prešiel som nejaké potraviny, drogérie, veterinárnu ambulanciu a dokonca som bol u babičky, či nemá morskú soľ z Mŕtveho mora. Tá by ešte mohla byť aj svätená. Hriech ju konzumovať. Nepochodil som k spokojnosti priateľkiných chuťových buniek. Vedel som o bývalom kolegovi a jeho zrealizovanom nápade s netypickým jedlom. Za skúšku nič nedám, tak som sa išiel prejsť na predmestie nášho mesta, kde sídlil jeho obchodík. Pozdravím kolegu a možno kúpim soľ. Aspoň morskú, keď nie nejodidovanú. Spojím príjemné s užitočným.

Obchodík bol umiestnený v rodinnom domčeku. Príjemný interiér, svieža atmosféra, reklamná tabuľa s nápisom: Zdravá výživa. Kolega (majiteľ), práve vykladal sušené ovocie na regály.

Privítal ma, prehodili sme pár viet o tom ako sa nám darí a predstavil mi sortiment. Prvý pocit na mňa pôsobil opačne ako v mäsiarni alebo fast-foode. Pod obalmi žiarili farby. V nose mi rezonovali vône. Nevidel som výrobky z rafinovaného bieleho cukru. Na poličkách ležali čaje, ktoré popíjali snáď aj Indiáni. Stál som na mieste zmeny životného štýlu. Stál som v biopotravinách.

Zastávam názor – ako sa stravujeme, takí sme. Ak porovnám dojem potravín z tejto predajne a z vyššie uvedených mäsiarni a fast-foodov na moje zmysly, bol som vďačný, že si môžem doplniť zásoby v chladničke podstatne zdravšími potravinami. Pred starým známym som neskrýval očarenie z jeho nápadu a takmer som zabudol, kvôli čomu som prišiel. Povedal som mu o špeciálnej soli a on s úsmevom vytiahol SOĽ NAD ZLATO.

Nejodidovaná morská soľ z podhimalájskych úpätí. Páčil sa mi pokorný konkurenčný oznam na etikete. Stálo tam: Na rozdiel od kuchynskej soli je vyrobená bez chemických úprav. Soľ nad zlato putovala k pokladni, pridali sa dve balenia zeleného čaju, sójový nápoj a papája.

Rozlúčil som sa s kolegom, zaprial mu úspech v tejto osožnej podnikateľskej aktivite a prisľúbil mu časté nákupy. Spokojný som vykročil domov. Priateľka bude žiariť. Jej láskyplný bozk bude mať vyššiu hodnotu ako všetko zlato a to len vďaka soli. A pri spoločnom vychutnávaní si týchto zdraviu prospešných bio pochúťok sme si spomenuli na úžasný odkaz rozprávky Soľ nad zlato.

Share →