Ak vám práca prerastá cez hlavu, ste unavení, podráždení a vyšťavení, tak v tom prípade prišiel správny čas ísť na dovolenku. Dovolenka by mala predstavovať tie najkrajšie strávené dni v roku. Netreba podceniť jej dĺžku, miesto, spôsob akým ju strávite a tiež spoločnosť. Dovolenka by mala slúžiť ako psychická a tiež ako fyzická regenerácia organizmu. Každá pracujúca osoba by si mala tento malý luxus dopriať aspoň raz ročne.

Psychológovia apelujú na fakt, že je nevyhnutné, aby trvala minimálne sedem nepretržitých dní, ideálne dva týždne. Jasnými signálmi, kedy treba vypnúť je neprekonateľná únava, tzv. pocit vyhorenia, nervozita, nespavosť, nechutenstvo či pocit, že neviem vybehnúť z pracovného kolobehu. Nedostatok dovolenky sa zreteľne môže prejaviť na zdravotnej stránke osobnosti, čo predstavuje zvýšenú náchylnosť na fyzické ochorenia, počnúc psychickými poruchami.

Ako si oddýchnuť? Robte naozaj len to, čo vás baví. Uvoľnite sa. Je vhodné, ak zhruba viete kam chcete ísť a čo chcete zažiť, ale nič striktne neplánujte. Keď chcete spať, spite! Športové aktivity ani historické pamiatky vám neutečú. Taktiež sa odporúča vypnúť telefón a nenavštevovať internet. Je nevyhnutné maximálne zmeniť svoj bežný denný kolobeh. Ak o to stojíte, venujte sa rodine, známym a ľuďom, na ktorých počas roku nemáte čas a najmä tým, s ktorými je vám príjemne.

Kolízia môže nastať v prípade, ak idete na dovolenku s partnerom a každý z vás má inú predstavu o tom, ako ju stráviť. Ide tu o stret dvoch záujmov. Najideálnejší je kompromis, ktorý môže vyzerať asi takto: tento rok pôjdeme na wellness. Doprajeme si kúpele, zábaly a kúry zaoberajúce sa starostlivosťou o pleť či masáže s voňavými olejmi a budúci rok nás počkajú hory a turistika. Ak takýto kompromis nemožno docieliť, je tu už len jedno riešenie. V posledných rokoch sú „in“ oddelené partnerské dovolenky. K tejto variante dovolenky dochádza najmä v prípadoch, ak ste s partnerom neustále spolu a potrebujete si od seba oddýchnuť, prípadne ak existuje medzi vami určité napätie a nie je inej cesty ako danú situáciu vyriešiť. Dôležitá je najmä dohoda a vzájomná dôvera partnerov. Potom táto oddelená dovolenka môže dokonca vzťah posilniť a utužiť.

Problém môže byť aj s deťmi. Nemožno zabudnúť na to, že deti sú živé zvyčajne neposedné stvorenia. Treba tomu prispôsobiť typ dovolenky. Vhodné sú dovolenkové rezorty s vodnými parkami a animátormi pripravenými sa starať o zábavu a pohodlie vašich ratolestí.

No a poslednou otázkou je: „Kedy odísť“? Ak ste v zahraničí, odporúča sa vrátiť dva dni pred nástupom do zamestnania, aby ste plynulejšie zvládli podovolenkový návrat do práce. Treba dať priestor psychike a čas naladiť sa na opätovné pracovné povinnosti.

Share →