Mystická

Videl som ju. Nahnedlú, starú, ošumelú. A bolo to dávno. Tak dávno, že som na to už zabudol. A snáď by som si nikdy nespomenul, keby som ju dnes nevidel znovu. Starú fotografiu. Fotografiu pána s fajkou a potmehútskym úsmevom. Je vôbec možné, aby to bola tá istá?! To predsa nemôže byť pravda! Ako sa mohla dostať až sem? Je to dielo náhody alebo riadenie osudu? V hlave mi stále dookola krúžili tieto myšlienky a nevedel som sa ich zbaviť. Držali sa ma ako protivná vôňa štipľavého dymu z bistra IV. cenovej a nedokázal som myslieť na nič iné.

Neviditeľná a tajomná:

Aj Vás sa zmocňuje tlmený, vzrušujúci pocit nedefinovateľného zvláštna, keď chytáte do rúk fotografie z Vášho detstva, či také, ktoré sú Vám čímkoľvek blízke?

Je niečo neprirodzené, ba až nadprirodzené na tom, že držíte v rukách zachytený okamih, zhmotnenú stotinku času, zvečnenú večnosť.

Kus Vášho života, Vašich spomienok, Vášho najosobnejšieho ja.

Elektrizujúca sila spojenia medzi vašou mysľou a kúskom papiera.
Jemné mravčenie v prstoch, pohľad skrz… a fotografia ožíva!

Maminkovská

Mám deti vo veku 9 a 7 rokov a nedávno sme spolu objavili čaro pozerania fotiek z ich detstva. Zdá sa mi, akoby to bolo včera, keď vidím dvojročného Samka v rozkošných riflličkách ako ledva drží pohárik väčší než on. A mám takmer slzy na krajíčku, keď vidím štvorročnú Editku v póze profimodelky.
A deti? Tie si chcú stále dookola pozerať fotky a rozprávať sa o tom, ako to bolo, keď boli malí.
Je to skrátka super, fantastický pocit. Vďaka Ti, foťáčik náš milovaný.

Faktická:

Skutočnosť, že fotografia zachytáva okamih minulosti, ju predurčuje k vyvolaniu pocitu vnútornej emócie, ktorá spojuje osobu pozerajúcu fotografiu s faktami či osobami na nej zachytenými.

Share →